COMPETITION AND TALENT
DEVELOPMENT PROGRAM

Branded Stories,
czyli coś więcej niż reklama

SAMSUNG Missed Spaceflight
SAMSUNG Missed Spaceflight
Branded Stories to kategoria, od której rozpoczął się konkurs Papaya Young Directors. Polega na stworzeniu filmów reklamowych dla marek - Partnerów Głównych inicjatywy. Nie chodzi w niej jednak o powielanie konwencjonalnych rozwiązań, które już wszyscy kiedyś widzieliśmy. 
„Konkurs Papaya Young Directors jest o redefinicji tego, czym jest dzisiaj reklama” - mówi Kacper Sawicki, pomysłodawca inicjatywy i executive producer Papaya Films. Branded Stories to kategoria, w której filmy można stworzyć na wiele sposobów. Poniżej prezentujemy, po jakie rodzaje filmu reklamowego możecie sięgnąć. Nie traktujcie ich jednak jako zamkniętej listy - niech będzie ona dla was inspiracją, by czerpać, eksperymentować, łączyć czy przewracać. W ostateczności najważniejszy będzie oryginalny pomysł. Przygotujcie się na 16 grudnia!

Branded Entertainment

To rodzaj filmu reklamowego bazujący na realizacji angażującego contentu, który zazwyczaj nie prezentuje produktu czy usługi, lecz opowiada o marce w sposób pośredni, tworząc z nią emocjonalną więź. Najczęściej skupia się na wartościach, uczuciach, czy po prostu zjawiskach z którymi widz może się utożsamić, jednocześnie wyrażając charakter brandu. Filmy z kategorii branded entertainment, jak wskazuje na to ich nazwa, mają za zadanie być rozrywką dla widza. Dlatego twórcze możliwości są tu nieograniczone - film może być  zarówno krótkim skeczem, teleturniejem, bajką - wszystkim tym, co sobie wymyślicie i czego oglądanie będzie dla widzów frajdą. Reklamy walczą o to by stać się wiralowym hitem, który przyciągnie odbiorców i stanie się szeroko komentowanym spotem.
2018 Super Bowl “Tide Ad” Commercial Compilation

Reklama storytellingowa 

To film reklamowy, który mieści się w ramach gatunku Branded Entertainment. Jego głównym zadaniem jest zainteresowanie widza historią rozgrywającą się na ekranie. Opowieść wykorzystuje znane od zawsze etosy i schematy opowiadania, ale wkłada je w nowe, współczesne konteksty. To jak opowiadanie bajki, ale ciągle na nowo, miksując elementy narracji, aby ujawniać nowe sensy i zaskakujące punkty zwrotne. Jednocześnie opowieść w pośredni sposób nawiązuje do marki, ujawniając połączenie między nimi w końcowych fazach reklamy. Błyskotliwość, poczucie humoru i nieoczekiwane zwroty akcji są kluczem do sukcesu, by film zapisał się w pamięci odbiorców.
Cannes Lion Award-Winning "Three Little Pigs advert"

Reklama dokumentalna


Hybryda reklamy i filmu dokumentalnego może wesprzeć autentyczny przekaz, jaki ma  nieść obrandowany film. Reklama może być także dobrym polem do opowiedzenia prawdziwej historii i nakreślenia społecznych problemów przy udziale bohaterów, którzy naprawdę się z nimi zmagają. Połączenie elementów filmu reklamowego i dokumentalnego staje się coraz popularniejszym trendem, wpływającym na większą autentyczność i zaufanie do marki.
SAMSUNG Missed Spaceflight

Reklama mocumentalna 

Mocument to film będący satyrą filmu dokumentalnego bądź jego inscenizacją. Korzysta ze stylu dokumentu (m.in. bohaterowie zwracają się w nim bezpośrednio do kamery, narrator z offu przedstawia problemy, a na ekranie mogą pojawiać się niesamowite wykresy i dane). Wszystko to jednak różni się od filmu dokumentalnego tym, że jest wymyślone i precyzyjnie skonstruowane. “Nieprawdziwość” zdradza satyra - hiperbolizacja określonych elementów, które naprowadzają widza na inny odbiór filmu. W krótkiej formie reklamy mocument daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o komediowe poprowadzenie historii.
DollarShaveClub.com - Our Blades Are F***ing Great

Animacja

Animacja w reklamie to niezwykle wdzięczna dziedzina. Pozwala na wizualne szaleństwo i urzeczywistnienie pomysłów, które w tradycyjnej realizacji byłyby niezwykle trudne. Animacja pozwala także na wprowadzenie szerokiego grona postaci i zabawienia się popularnymi schematami narracyjnymi. Daje możliwość skonstruowania światów, które same w sobie są metaforą lub naginają znane nam prawa fizyki. Jej wykonanie pochłania (niestety) bardzo dużo czasu, ale ostateczny efekt dostarcza mnóstwo satysfakcji.
PYD 2018 I Nagroda Tessa Moult-Milewska “DPD - Czerwony Kapturek”
Kategoria: Branded Stories
Przeczytaj także
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu www. Jeśli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.