ONE OF A KIND COMPETITION
FOR YOUNG FILMMAKERS

Reżyserzy z sukcesem
przed 30-stką

Na zawsze Laurence, reż. Xavier Dolan
Na zawsze Laurence, reż. Xavier Dolan
Czas pandemii sprzyja nadrabianiu filmowych zaległości. Wybór między ambitnymi produkcjami z okresu francuskiej Nowej Fali a hollywoodzkimi „odmóżdżaczami” nie jest prosty, dlatego przychodzimy z kompromisem. W poszukiwaniu inspiracji przy pracy nad własnymi scenariuszami i projektami, warto sięgnąć po filmy zrealizowane przez młodych twórców, którzy osiągnęli swój sukces przed 30-stką. Sprawdźcie listę, obejrzyjcie produkcje i zabierajcie się do pracy!

Chłopaki z sąsiedztwa – reż. John Singleton, lat 24

Słyszeliście o sytuacji, w której szkolny projekt okazał się być pomysłem na dochodowy biznes?  Historia powstawania tego filmu nieco je przypomina. John Singleton zaczął pracować nad Chłopakami z sąsiedztwa, by umieścić je w swoim zgłoszeniu do szkoły filmowej. Film nakręcił tuż po zakończeniu nauki. Produkcja okazała się trampoliną do hollywoodzkiej kariery – Singleton został nie tylko pierwszym Afroamerykaninem, który został nominowany do Oscara za najlepszą reżyserię, ale także do dziś nikt nie pobił go w kwestii wieku – jest najmłodszym filmowcem w historii nominowanym w tej kategorii. Niestety, John Singleton nie stworzy już żadnej produkcji – zmarł w 2019 r. w wieku 51 lat. 

Film można obejrzeć na Netfliksie.
Boyz N The Hood - Trailer

Clerks – reż. Kevin Smith, lat 24

Clerks, niezależna produkcja stworzona za 27 tys. dol., to przykład na to, że samemu i bez żadnego wsparcia można stworzyć film, który nagrodzi autora rozgłosem. Kevin Smith był sprzedawcą w sklepie i właśnie tam postanowił umieścić akcję swojego filmu. Pracował w dzień, kręcił w nocy, a aby sfinansować produkcję sprzedał większość swojej kolekcji komiksów i wykorzystał limity na kartach kredytowych. Opłaciło się – film zebrał pozytywne recenzje, a dziś uważany jest za kultowy. 

Film można obejrzeć na HBO GO.
Clerks Official Trailer #1 - (1994) HD

Na zawsze Laurence – reż. Xavier Dolan, lat 24

Jeśli obserwujecie karierę tego uzdolnionego reżysera, to wiecie, że swój pierwszy film zrobił  w wieku 19 lat (Zabiłem moją matkę). My chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na jego trzecią produkcję – Na zawsze Laurence, opowiadającą o tytułowym Laurencie, który wyjawia swojej dziewczynie, że chce zostać kobietą. Eteryczna historia, dwukrotnie nagrodzona na Festiwalu w Cannes, to coś, po co warto sięgnąć, szczególnie, jeśli możecie obejrzeć ją za darmo w serwisie VOD.pl.
AFI Fest (2012) - Laurence Anyways Trailer - Drama HD

Seks, kłamstwa i kasety video – reż. Steven Soderbergh, lat 26

Czy można wyobrazić sobie lepszy start w świat filmowy niż otrzymanie Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes w wieku 26 lat? Tak właśnie zadebiutował Steven Soderbergh, który stworzył opowieść o mężczyźnie nagrywającym zwierzenia zamężnej kobiety. Reżyser twierdzi, że o fabule filmu myślał przez rok, ale przełożył go w scenariusz w zaledwie osiem dni. 

Film można obejrzeć na Netfliksie.
Sex, Lies, and Videotape 1989 Trailer | James Spader | Andie MacDowell

Boogie Nights, reż. Paul Thomas Anderson, lat 27

Paul Thomas Anderson to reżyser, którego miłośnikom kina nie trzeba przedstawiać. Autor oscarowych produkcji takich jak Mistrz, czy Aż poleje się krew, zwrócił na siebie uwagę filmem Boogie Nights, opowiadającym o branży pornograficznej na przełomie lat 70. i 80. Co ciekawe, film ten jest rozszerzeniem innej produkcji, którą Anderson stworzył jako 17-latek— mockumentalnego filmu krótkometrażowego The Dirk Diggler Story.

Film można obejrzeć w serwisie Chili.
Boogie Nights (1997) Official Trailer #1 - Paul Thomas Anderson Movie
Przeczytaj także
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu www. Jeśli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.