ONE OF A KIND COMPETITION
FOR YOUNG FILMMAKERS

Kobieca siła na planie -
5 inspirujących reżyserek reklamowych

8 marca 2019
Dee Rees na planie reklamy dla Walmartu, fot. Lara Solanki
Dee Rees na planie reklamy dla Walmartu, fot. Lara Solanki
Kobieta na stanowisku reżysera to ciągle mniejszość, jednak liczby te powoli zaczynają ulegać poprawie. Wszystko to za sprawą nie tylko ruchów społecznych, ale także tych kobiet-reżyserek, które udowadniają, że zatrudnianie ich to gwarancja jakości dla wykonanego projektu. Zobaczcie sylwetki pięciu reżyserek reklamowych, których pracę warto uważnie śledzić.
1. Kim Gehrig

Premiera jej ostatniej reklamy miała miejsce podczas gali wręczenia Oscarów. Tak, to właśnie Gehring odpowiada za głośny spot Nike - Dream Crazier, w którym narratorem jest Serena Williams. Reklamę o tym, jak wiele siły kosztuje bycie sportsmanką, obejrzało w ciągu doby prawie 3 milony osób. Ale to nie jedyny spot wyreżyserowany przez Gehring, który odbił się tak szerokim echem. Niezwykle kreatywna reklama dla Hondy (tę choreografię trzeba zobaczyć!), Ubera, czy Johna Lewisa to także jej zasługa! Wszystkie te filmy możecie obejrzeć tutaj.
Nike - Dream Crazier
2. Dee Rees

Reżyserka filmu „Mudbound” zachwyciła na zeszłorocznych Oscarach, ale nie podczas samej gali przyznania nagród. Premiera jej spotu reklamowego dla Walmartu została nazwana przez amerykańskiego Time’a „jednym z najlepszych filmów podczas nagród Akademii”. Nic dziwnego. Minutowy spot zawiera w sobie fabułę niczym z filmu science-fiction, efekty specjale rodem z Gwiezdnych Wojen i uroczą puentę godną kina familijnego. Dee Rees – czekamy na więcej produkcji na małym, jak i dużym ekranie!
The Walmart Box | Oscars | Dee Rees
3. Rachel Fleit

Rewia kolorów, unikatowe spojrzenie i nieco abstrakcji to mocne strony Rachel Fleit, której styl równa się oryginalności tworzonych przez nią spotów. Szczególnie ujawnia się to w serii reklam dla Cadillaca „The art of daring”, gdzie prezentowani są artyści współpracujący z tą słynną marką samochodu. Warte uwagi są także spoty stworzone dla marki Honor czy Ohlin/D, które zaskakują narracją godną filmów fantasy. Obejrzyjcie koniecznie - nie będziecie się nudzić!
Cadillac - The art of daring
4. Iwona Bielecka 

Zwyciężczyni III edycji Papaya Young Directors od kilku lat buduje swój własny styl, udowadniając, że warto na nią stawiać. Wszystko zaczęło się od konkursowego spotu dla O2, który nie tylko dał jej nagrodę Grand Prix, ale także prestiżowe wyróżnienie na Shots Awards. Później zaufały jej takie marki jak m.in. Paprocki/Brzozowski, dla której wyreżyserowała niezwykle klimatyczną reklamę. W filmie dla Forda, mogła pozwolić sobie na większą dawkę humoru i zabawę z widzem. Iwona działa także poza środowiskiem reklamowym. Kilka miesięcy temu premierę miał jej krótkometrażowy film dokumentalny "#polishgirl". 
#POLISHGIRL - A short documentary
5. Ivana Bobic

Takiego wyczucia i wrażliwości reżyserskiej mogą zazdrościć Ivanie wszyscy koledzy po fachu. Reklamy stworzone przez nią charakteryzują się dużą rytmicznością, zabawa formą i podkreśleniem piękna w nieoczywistych momentach. Ujawnia się to w filmach dla marek takich jak Jigsaw, Mulberry czy Nivea. Jedną z jej najbardziej charakterystycznych reklam jest spot dla Coppafeel, który w niecodzienny sposób namawia kobiety do badania piersi. Zobaczcie jej prace, a także nasz wywiad z reżyserką.
Coppafeel 40sec TV Version Post 9PM-HD
IVANA BOBIC | #PYDMASTERTALKS
Przeczytaj także
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu www. Jeśli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.